כפר הסטודנטים הדר הכרמל הינה תכנית מלגות המשלבת עשיה חברתית, תחושת משמעות והנאה.
לפרטים ניתן לפנות גם במייל office@studentsvillage.org
כפר הסטודנטים הדר הכרמל חיפה

על הכפר

קצת על כפר הסטודנטים

 

כפר הסטודנטים נוסד בשנת 2007 כשיתוף פעולה בין הסוכנות היהודית, אוניברסיטת חיפה ועיריית חיפה. כיום הוא פועל בשיתוף עיריית חיפה, אוניברסיטת חיפה, הטכניון, המרכז האקדמי ויצו, החממה הקהילתית ופר"ח. במסגרת הפרויקט, חברי כפר הסטודנטים שמגיעים ממגוון מוסדות אקדמיים בעיר, עוברים לשכונת הדר, פועלים בשכונה במגוון תכניות ולוקחים חלק בחיי הקהילה של כפר הסטודנטים ושל השכונה בכלל. בכפר לוקחים חלק כל שנה כ-45 סטודנטים ממגוון מוסדות אקדמיים בעיר אשר מקבלים מלגה של 10,000-23,000 ש"ח בשנה.

הסטודנטים עוברים תהליך מיון וקבלה לכפר. עם קבלתם הם עוברים דירה לאיזור המלבן ומשתבצים למגוון רחב של תכנית בשכונה, ובעיקר בתכניות של חינוך ורווחה (פירוט ניתן למצוא כאן). כמו כן חברי הכפר משתתפים בפעילויות הפנימיות המשותפות לחברי הכפר: מפגשים של שיחה, למידה, מסיבות וטיולים משותפים.

לאורך השנים, בחרו רבים מבוגרי התכנית להישאר בשכונת הדר, וחלקם אף בחרו להקים קהילות בוגרים ובכך להמשיך במובנים רבים את ההתנסות בחיי קהילה ועשיה חברתית שהציע הכפר.

 

שותפים לתכנית: עיריית חיפה, עמותת קהילת הדר, מרכז הצעירים חיפה, אוניברסיטת חיפה, המרכז האקדמי ויצו, הטכניון ופר"ח.

 

מטרתו המרכזית של הפרויקט היא הנעת תהליך של התחדשות עירונית בשכונת הדר הכרמל בחיפה. שכונת הדר בחיפה היתה בעברה מרכז עיר הומה, אטרקטיבי ונחשב שבה התגוררה האליטה של העיר. עם השנים האוכלוסיות החזקות עזבו את השכונה וטיפסו במעלה הכרמל, ומצבה של השכונה הידרדר. מידע נוסף על תהליכים שונים שעברה השכונה ניתן למצוא בין היתר כאן.

כחלק מהמאמצים להביא להתחדשות השכונה, ולהפוך אותה בחזרה למרכז עיר ססגוני ומשמעותי, נוסד גם כפר הסטודנטים. זאת מתוך התפיסה שאוכלוסיית סטודנטים צעירה, איכותית ומוטיבציונית תתרום לחיזוק השכונה. חיזוק שיתאפשר לנוכח השילוב שבין העובדה שמדובר באנשים שחיים בשכונה ומהווים חלק מהמרקם המגוון שלה, לבין העובדה שהסטודנטים לוקחים חלק בעשייה חברתית בשכונה במטרה לסייע ולהעצים אוכלוסיות מוחלשות בתוכה.

הפרוייקט מיועד להתמודד באופן כולל ורב תחומי עם תופעת הפער החברתי. לטפל במוקדי מצוקה חברתית, להביא לשיפור איכות החיים מבחינה חברתית ותרבותית, וליצור תהליכים שבהם מעורבים תושבים בעיצוב גורלם תוך עזרה של דמויות הזדהות, שהם הסטודנטים, במהלך תקופת לימודיהם. כל זאת בתקווה כי הסטודנטים שבפרוייקט יראו את שכונת הדר כביתם גם בעתיד.

בנוסף לפעילות החברתית במגוון התכניות בשכונה, הסטודנטים (יהודים וערבים, וותיקים ועולים, חילונים ודתיים), יחיו בשכונה כקהילה צעירה, ובכך ימלאו אותה חיים, ואף יהוו מוקד משיכה לצעירים נוספים. תקוותנו היא שבכך יגברו הסיכויים להישארותם של צעירים איכותיים ומעורבים